Üle 100 € ostude puhul tasuta saatmine ja pikem tagastamisaeg kuni 31.01.25
Rootsi disain ja kvaliteet
Hinne 4.6/5, 670 000+ arvustust
icon-my-pages
icon-icon-cart
icon-hamburger

Soojustusega riided: udusuled vs sünteetika

23. oktoober 2024

Külma ilmaga seiklusteks valmistudes on õige soojustusega rõivaste valimine väga oluline. Soojustusega ülerõivaste maailmas kasutatakse soojustamiseks peamiselt udusulgi ja sünteetilist materjali. Neil mõlemal on oma ainulaadsed eelised. Vaadakem udusulgedest ja sünteetikast soojustust lähemalt ning uurigem, kuidas talvistel väljaskäikudel end soojas hoida.

image

Soojustuse liigid

Oma ületamatu soojuse ja kaalu suhtega udusuled on pikka aega olnud kergekaalulise soojuse otsijate lemmik. Teisest küljest toimib sünteetiline soojustus usaldusväärselt ka märgades oludes, muutes selle heaks valikuks ettearvamatu ilmaga seiklejatele. Toogem välja mõlema plussid ja miinused, et saaksid teha külmailmategevuste jaoks parima valiku.

Udusulgedest soojustus

Sulesoojustus pärineb partide ja hanede kõhu all olevatest kohevatest sulgedest ning see hoiab suurepäraselt soojas, ilma erilist kaalu lisamata. See sobib suurepäraselt, kui olete väljas kuiva ja jaheda ilmaga ning soovite kanda midagi kerget. Udusuled hoiavad kinni sooja õhku, nii et püsid mõnusalt soojas.

Samas ei toimi udusuled märjaks saades enam nii hästi – need kleepuvad kokku ja kaotavad võime sooja õhku tõhusalt kinni hoida. Kui viibite niisketes või märgades tingimustes, ei pruugi udusuled olla parim valik, v.a kui nende kohevus ja soojus ühendatakse veekindla jopega.

image

Plussid

● Suurepärane soojuse ja kaalu suhe, mis muudab toote ülikergeks ja soojaks.

● Toote saab tihedalt kokku suruda, mistõttu seda on lihtne kaasa pakkida, ilma et see võtaks palju ruumi.

Miinused

● Kaotab märjana oma sooja hoidvad omadused ja kuivab kaua.

● Vajab pesemisel ja kuivatamisel soojustavate omaduste säilitamiseks erilist hoolt.

Sünteetiline soojustus

Sünteetiline soojustus on valmistatud keemilistest kiududest, mis jäljendab seda, kuidas udusuled soojust hoiavad. See jääb tõhusaks ka märjana, mistõttu sobib see hästi tegevusteks niiske või ettearvamatu ilmaga. Samuti kuivab see kiiremini ja on üldiselt vastupidavam kui udusuled, taludes aja jooksul kulumist paremini.

Samuti on sünteetiline soojustus hüpoallergeenne, mistõttu on see suurepärane valik kõigile, kes on udusulgede suhtes allergilised. See sobib hästi niiske kliima korral ja tegevuste puhul, kus on eeldus puutuda kokku veega, näiteks lumelauaga sõitmine või vihmarohketes piirkondades matkamine.

image

Plussid

● Säilitab soojuse ka märjana, mistõttu sobib kasutamiseks niisketes või vihmastes tingimustes.

● Kuivab palju kiiremini kui udusuled, mis on kasulik eeskätt märjas kliimas.

● Hüpoallergeenne, mistõttu on see parem valik allergikutele.

● Lihtsam hooldada kui udusulgi.

Miinused

● Raskem kui udusuled, mis võib olla puuduseks tegevuste puhul, kus oluliseks teguriks on kaal.

● Seda ei saa nii tihedalt kokku suruda kui udusulgi, nii et võtab kaasavõtmisel rohkem ruumi.

Kui soe on soojustusega jope?

Udusuled pakuvad tavaliselt paremat soojustuse ja kaalu suhet kui sünteetiline soojustus, muutes toote kaalult kergemaks, kuid soojemaks. Jope soojuse mõõtmiseks tuleb võtta arvesse selle täitekaalu. Sulejopede puhul tuleb vaadata ka täitevõimet, mis näitab, kui kohevad on suled ja kui hästi need soojust kinni hoiavad.

Mis on täitekaal?

Täitekaal mõõdab jopes kasutatava soojustuse kogust ja on soojustusliigiti erinev. Udusulgede puhul esitatakse täitekaal tavaliselt grammides ja see kajastab kasutatud udusulgede kogust. Seda hinnatakse sageli koos täitevõimega, mis mõõdab udusulgede kohevust ja tõhusust. Sünteetilise soojustuse puhul väljendatakse täitekaalu grammides ruutmeetri kohta (g/m²), mis tähistab soojustuse tihedust ja on otseses korrelatsioonis selle paksuse ja soojusega.

Mis on täitevõime?

See mõõdab jopes kasutatud udusulgede paksust või kohevust, näidates nende kvaliteeti. Suurem täitevõime tähendab, et udusuled suudavad vaatamata oma kergele kaalule rohkem õhku kinni hoida, pakkudes nii paremat soojustust. Täitevõime jääb tavaliselt vahemikku umbes 500–900 kuuptolli untsi kohta (CUIN). Suurema täitevõimega joped on tavaliselt oma kaalu kohta soojemad.

Jope soojust mõjutavad ka disainifunktsioonid

Kuigi isolatsiooni tüüp ja kogus on jope soojuse määramisel võtmetähtsusega, on soojuse säilitamise seisukohalt oluline ka toote disain. Kvaliteetsel jopel on nutikad disainielemendid, mis aitavad hoida sooja õhku keha lähedal ja vähendada soojuskadu, tagades sooja ja mõnusa olemise külmematel päevadel.

Välismaterjal: jope välismaterjal on määrav seoses tuule tõkestamise ja vee tõrjumisega - need mõlemad võivad jope soojust oluliselt vähendada. Tuule- ja veekindla membraaniga jope aitab soojas püsida, eriti märgades ja tuulistes tingimustes.

Tõmblukukaitsed: tõmblukud võivad olla soojuskaoga seoses nõrgad kohad. Tõmblukukatted ning tõmblukkude taga ja peal olevad kaiseelemendid aitavad hoida soojust ja tõrjuvad külma.

Kohandamiselemendid: sellised funktsioonid nagu kokkutõmmatavad kapuutsid, reguleeritavad kätised ja nööriga äärised võimaldavad kandjal pinguldada jopet olulistes kohtades, hoides sees sooja õhu ja vältides tuuletõmbust.

Sobivus ja kihistamine: jope peaks võimaldama selle all kihistamista, ilma et istuks seljas liiga lõdvalt. Liiga pingul jope võib piirata liikumist ja vähendada all olevate kihtide soojustusomadusi, neid kokku surudes, samas kui liiga lõdvalt seljas istuv jope võib lasta sooja õhu välja.

Sulle võib ka meeldida

Kihistamisjuhend

Lugege lähemalt arrow icon right white

Milline aluskiht tuleks valida?

Lugege lähemalt arrow icon right white
×